Разкрити факти за Мекотели

Разкрити факти за Мекотели

Разкрити факти за Мекотели

Blog Article



Само при най-нисшите представители на типа се наблюдават окологлътъчни нервни пръстени и надлъжни нервни кордони.

Респираторниот систем кај водните мекотели е претставен со жабри (еден или повеќе парови), сместени во мантијната празнина, а кај копнените мекотели (полжавите) - со непарен бел дроб.

Етикети:new главоноги миди морски дарове Ракообразни и мекотели сепии стриди Сподели

Дишат чрез един или два чифта хриле (ктенидии). Могат да дишат и чрез мантийната си празнина.

Замърсените играчки, бюра и други училищни предмети също могат да станат място за размножаване на вируса.

Този слой е сравнително дебел и здрав като придава белия цвят на старите черупки с разрушен конхиолинов слой. Под варовития слой е разположен седефеният или бисерен пласт. Той е образуван от голям слой хоризонтално разположени варовити пластинки, слепени с органично вещество. Седефеният пласт има свойството да иризира поради интерференция на светлината, падаща върху него. Съществуват обаче и видове, черупките на които нямат седефен пласт.

Двучерупчестите животни се заравят в пясък или утайки на морското дъно или в коритата на реките; те имат тънки, меки черупки, въоръжени с твърди върхове, и те се отварят в твърди повърхности като дърво или скала. Свободно движещите се двучерупки, като миди, използват мускулестите си единични крака, за да копаят в пясък и меки утайки;

Развитието при повечето мекотели е непряко. При по-примитивните таксономични групи ларвата е трохофора, подобно на ларвата на полихетите, а при по-висшите – велигерова ларва.

Топлина и влажност. Този конкретен вирус процъфтява в топъл и влажен климат, така че може да видите повече пробиви във вашия район в зависимост от климата, в който живеете.

Жизненият цикъл при мекотелите показва също голямо разнообразие. Сухоземните мекотели и главоногите се развиват без да преминават през междинни форми.

Облик Създаване на сметка Влизане Лични инструменти Създаване на сметка

Сетилните органи се особено добро развиени кај полжавите и мекотели главонозите, при што, на пример, сложеноста на градбата на очите кај главонозите се приближува кон градбата на очите кај ‘рбетниците.

Огромното мнозинство на мекотели живеат во длабоките океани и се релативно безбедни од уништување на нивното живеалиште и уништување од страна на луѓето, но тоа не е случај за слатководните мекотели (т.

Храносмилателната система е сложно устроена. Състои се от уста, устна празнина, глътка, хранопровод, стомах, двуделен черен дроб, тънко черво, задно черво и анус.

Report this page